Yemek Pişirme

By | 24 Şubat 2024

Ne pişirirsem pişireyim, yemek istemeyen birileri çıkıyor. Aileyi  sağlıklı yiyeceklerle beslemeye çalışıyorum ve beni hiç de takdir etmiyorlar.”Çocuklar bir takım işlere dahil edildiklerinde daha işbirlikçi olurlar. Yemek pişirme bir ailede çocukların, kendilerini ait hissetmeleri ve yardımcı olabildiklerini düşünmeleri açısından en iyi fırsatlardan biridir. Çocukları yemek pişirme işine daha on sekiz aylıkken dahil etmek, beraber harika vakit geçirmenin ve mutfakta yardım almanın ve çocuklara aşamalı öğrenme, yaratıcılık ve dahası bir çok beceri edindirmenin bir yoludur. Ebeveynlerin tutumu bu eğitimin en önemli parçasıdır. Eğer mutfakta çalışmanın sadece bir ev işi ya da sadece sizin işiniz olduğunu düşünüyorsanız, çocuklarınızla paylaşabileceğiniz bir çok eğlenceyi kaçırıyorsunuz. Çocuklar yemek pişirmeye yardım etmekten hoşlanır ve buna katıldıklarında daha az nazlı yiyici
olurlar. Öneriler
1. Erken başlayın. Henüz yeni yürümeye başlamış çocuklarınıza bile karıştırmalarına, boşaltmalarına, tatmalarına ve düğmelere basmalarına izin verin.
2. Çocuklarınıza resimli kolay tarifli yemek kitapları tedarik
edin

3. Çocuklarınıza haftada bir akşam, öğrenene kadar, yardımcı şefiniz olarak çalışmalarına izin verin. Sonra, onların yardım- ilan siz olun ve en azından haftada bir gün yemek yapmalarına ve menüyü seçmelerine izin verin.
4. Onlara bir mikro dalgayı ya da fırını güvenli bir şekilde nasıl çalıştırabileceklerini öğretin. Onları denetleyebilmek için yanlarında olun ve siz olmadan da yapabileceklerinden emin olana kadar, yanlarında olun ve gerektiğinde yardım edin.

Category: Pozitif Disiplin

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.