Category Archives: Besmelenin Sırları

Cuhumuriyet Gazatesi Besmele Dedi

Cumhuriyet gazetesinde ‘Sınav kağıdında Besmele’ başlıklı bir haber yayınlandı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler enstitüsünde bir buçuk aydır sınavlarda kullanılan not çizelgelerinde ‘Arapça Besmelenin’ yer aldığı ‘Soruşturma açılacak’, notuyla birlikte belirtiliyordu. 23 temmuz günü saat 14.30 da yapılan bir ihbar sonucu durumun ortaya çıktığını belirten gazetenin haberinde: ‘Bunun üzerine çizelgenin sağ üst köşesinde silik biçimde yer… Read More »

Rus Parlamentosunda Besmele

Lenin’in Stalin’in hüküm sürdüğü Rus Parlamentosunda Besmele çekiliyor. 3 şubat 1993 tarihinde Moskova’da, Parlamento binasında, Müslüman bir millet vekili ile, Dr. Süleyman Doğan ile birlikte sohbet etmiştik. Kendisiyle sohbet ettiğimiz Dağıstan millet vekili Murat Zarguishiv’e: Mecliste konuşuyor musun? Diye sordum. ‘Evet, Rusya’da 20 milyon Müslümanın haklarını almak ve onları savunmak için zaman zaman konuşuyorum.’ Dedi.… Read More »

ABD Üniversitesinde Besmelenin Zaferi

Amerika Mishigen Üniversitesine bağlı Wishtino bölgesindeki fakültede, Müslüman bir bayan öğrencinin dersini besmele çekerek takdim etmesine mani olan öğretim üyesi ile fakülte yönetimi, yapılan şikayet üzerine öğrenciden yazılı özür diledi. Kuveyt’te yayınlanan el-Müctema dergisinde yer alan habere göre Müslüman bayan öğrenci söz konusu fakültede derste bir konuyu takdim ederken Besmele çekerek konuşmasına, ancak ders hocası… Read More »

ABD Kongre Ve Meclisinde Besmele

Daha önce İncil ile açılan Amerikan kongresi, tarihinde ilk defa Besmele ile açıldığı ifade edildi. Mayıs 2001 tarihli Al-Moheet internet sitesinde yer alan habere göre, Amerikan kongresi, Kongrenin 2001 dönem açılışına, ABD Virgenya eyaleti İslam merkezi müdürü Dr. Bessam Al-İstivani’nin okuduğu Besmele ve Kuran ayetleriyle açıldı… 8 milyon Müslüman ve 1209 caminin bulunduğu Amerika’da Dr.… Read More »

Dünyadan Besmele İle İlgili Haberler

İSVİÇRE CUMHUR BAŞKAN YARDIMCISI BESMELE ÇEKTİ. Cumhur Başkan yardımcısı, İsviçre devletinin kuruluşunun yıl dönümü münasebetiyle milli günleri olan ve ilk defa Müslüman temsilcilerinin de katıldığı ‘Anayasa Bayramı’ töreninin açılış konuşmasında, Arapça olarak BESMELE çektikten sonra yine Arapça olarak ‘Esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatuhu’ diyerek halkı.Kuveyt’te yayınlanan Al-Muctema dergisinde (s. 1414) yer alan, söz konusu… Read More »

Hat Sanatında Besmelenin Önemi

Besmelenin okunması gibi yazılması da önem arz etmiştir. Hz. Ali ve Enes bin Ma lik’ten rivayet edilen bir hadis i şerifte, Hz. Peygamber Aleyhissalatü vesselam, ‘Kim ki Allah’ı tazimle ‘Bismillahirrahmanirrahim’i güzel bir şekilde yazsa Allah onun günahla rını af eder’ buyurmaktadır. Bu hadis-i şeri fin teşvikiyle sanatkarlar, bilgi, beceri ve ka biliyetlerini Besmelenin güzel yazılmasına… Read More »

Besmele ile Tedavi

İslam alimlerinin ekserisi, bazı şartlara riayet etmek suretiyle, bazı hastaları, okuyarak veya yazarak tedavi etmenin caiz olduğu yönünde ruhsat vermişler. Dua ile yapılan tedavide uyulması gereken şartlar üç tane olduğu üzerinde ittifak edilmiştir. Bu şartlar: 1. Tedavinin Allah’ın sözü veya Allah’ın ismi veya Onun sıfatlarıyla yapılmış olması 2. Tedavide okunacak duanın Arapça sözler veya O… Read More »

Besmele Çekmenin Küfür Olduğu Yerler

Bazan Besmele çekmek insanı dinden de çıkarır. Demek Besmele çektiği için dinden de çıkılabiliyor. Peki bu ne zaman ve nasıl olur? Bu durum, Besmeleyi hafife almak veya Besmele ile alay etmek durumunda olur.Bunu fark etmek mümkün. Mesela bir insan, içki içerken Besmele çekerse, bu günah ve haramdır, ancak aynı kişi Besmeleyle alay ederek alaycı bir… Read More »

Besmelenin Haram olduğu yerler

Haram olan işlerde Besmele çekmek haramdır. Hırsızın Bismillah diyerek soyacağı evin kapısını açması, katilin Besmele ile silahını çekmesi, içki içenin Bismillah deyip şişeyi kafaya dikmesi haramdır. Aynı durum milli piyango biled için de geçerlidir. Bazı yaşlıların ‘Bismillah’ diyerek milli piyango bileti çektiklerini görüyoruz. Bu da haramlar grubuna giriyor. Haramlarda Besmele çekmek aynı zamanda çifte günah… Read More »

Besmelenin Sünnet olduğu yerler

Besmelenin sünnet olduğu yerler pek çoktur. Yemede, içmede, giyinmede, inip binmede, konuşmalarda, yazışmalarda, mektup başlıklarında, kitap okuyup yazmada. Kısaca bütün hayırlı işlerde Besmele çekmek sünnettir. Bu sünnet, Peygamber efendimizin en yaygın olan sünnetlerinden biridir. Mü’min, Besmele çekerken Resulüllah yapıyor diye niyet edip Besmele çekse, Besmele ile başladığı bütün işlerini, adetlerini ve alışkanlıklarını ibadete dönüştürür. Dünyevi … Read More »

Besmelenin Farz Olduğu Yerler

a- Sure başlarında Besmele yazmak farzdır. Bu konuda ittifak vardır. b- Şafıilerde, namazda, Fatiha suresiyle birlikte besmele okumak farzdır. Besmele terk edilirse, namaz bozulur. 2. Besmelenin VACİP olduğu yerler: Hanefılerde, eti yenen hayvan kesilirken besmele çekmek vaciptir. Besmele kasten terk edilirse, o etten yemek haramdır. Şali ler ise, hayvan kesiminde Besmele çekmeyi sünnet olarak görüyorlar.… Read More »

Besmelenin Hükmü

Besmelenin bir ayet olduğuna dair İslam alimleri ittifak içindeler. Çünkü Besmele ‘Nemi’ Suresinde 20. ayet olarak geçmektedir. Ancak sure başındaki besmeleler birer ayet mi, değil mi? Fatiha suresindeki Besmelenin hükmü nedir? Namazlarda Besmele, Fatiha suresi gibi sesli mi sessiz mi okunacak?Bu konuda farklı görüşler ortaya konmuştur.Alusi Tefsirinde, Besmele ile ilgili müfessirlerin ve mezhep imamlarının farklı… Read More »

Nil Nehrini Coşturan Sır

Tacii’d -Din Tefsirinin Besmele şerhinde nakl edilir ki, Hz Ömer Mısır’ı fethettikten sonra, Amr bin El-As’ ı Mısır’a vali olarak tayin eder. Mısır’a varan Amr bin As, Nil nehrinin çekildiğini görür ve halka sebebini sorar. Mısır halkı da, Nil’in her sene belli zamanlarda çekildiği ve gelenek olarak her yıl, velisinin izniyle küçük bir kız çocuğunu,… Read More »

Duada Besmelenin sırrı

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki “Dua mü’minin silahıdır”. Besmele de her işin başlangıç düsturudur. Hendek harbinde kimsenin parçalayamadığı kayayı Hz. Muhammed (sav) Bismillah diyerek vurduğu kazma darbesi ile parçalamıştır. Hz. Mevlana (ks) bir sözünde; “Bir doktor hastasını muayene etmeye başlarken Besmele çekerse Allah o hastanın vücudu üzerinden manevi perdeleri kaldırır. Böylece doktor isabetli teşhis koyar. Aksi… Read More »

İnsan Sağalığına Etkisi

Besmele çekilmeden kesilen hayvan etlerindeki kan ve mikropların insan sağlığına olan olumsuzlukları konusunda yine ekip doktorlardan biri olan, veteriner fakültesi et sağlığı Profesörü Fuad Nima ise şu açıkla mada bulunuyor: ‘Kesim anında çekilen besmele ve tekbirin, hayvana yaptığı tesir ve heyecan, hayvanın organ ve adalelerinde meydana getirdiği hareket, hayvanın vücudundaki kanın azami miktarını dışarıya atmasına… Read More »

Abdestteki Besmele

Müslim’de rivayet edilen bir hadiste Peygamber efendimiz buyunıyor ki: ‘Kim ki, abdest alsa ve bu abdestini güzelleştirirse, vücudunun tamamındaki günahlar dökülür.’ Başka bir hadiste de: ‘Kim ki Allah’ı anarak (Besmele çekerek) abdest almaya başlarsa, bununla bütün vücudu (günahlardan) temizlenir, eğer abdest alırken Allah adını zikr etmeyi terk ederse, sadece abdest yerleri emizlenmiş olur.’ Burada da mü’minler,… Read More »

Rüyada Meme Görmek Ne Demek, Neye İşarettir?

kayipdualar.net sitemizin İslami rüya tabirleri bölümünde sizlere rüyada Meme görmenin ne anlama geldiğini neye işaret olduğunu kısaca açıklamaya çalışacağız. Sizde rüyanızda Meme gördüyseniz ne demek olduğunu neye işarettir öğrenebilirsiniz.Rüyada görülen meme, bazı rüyalarda da görüldüğü gibi kişinin durumuna göre çeşitli çağrışımlar yapar. Bazen küçük evlât veya krz çocuğuna işaret sayılır. Bazen de samimi bir dost,… Read More »

Çocuğun ilk Besmelesi

Garaibu’l Kur’an tefsiri sahibi Neysaburi Hz. İsa’nın şu mucizesini nakil eder: ‘Hz. İsa bir gün bir kabrin yanından geçer. Azap meleklerinin kabir sahibine azap çektirdiğini görür. Bir müddet sonra yolu tekrar o kabre uğrar. Bu sefer bakar ki, kabir sahibi azaptan kurtulmuş, nurlar içinde ve yanında rahmet melekleri var. Bu duruma hayret eden Hz. İsa,… Read More »

Hayvan Kesiminde Besmeledeki Sır

Araştırmacılar hayvan kesiminde Besmelenin bir tıbbi mucizesini keşf ettiler. Besmele ile kesilen hayvan etiyle besmelesiz kesilen hayvan eti üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonunda bilim adamları, Besmelenin tıbbi bir mucizesini ortaya çıkardılar. Moheet.com sitesinde yer alan habere göre, Suriye’nin muhtelif üniversitelerinde tıbbın farklı alanlarında uzman 30 profesörden oluşan bir araştırma grubu, Şam’da üç sene süreyle Besmeleyle… Read More »

Tevbe Suresinde neden Besmele yok?

Bilindiği gibi Kur’an’da 114 Sure vardır. Bunların 113’ünde Besmele var, birinde yani ‘Tevbe’ suresinde yoktur. Müfessirler Tevbe suresinde besmeleye yer verilmemesinin hikmetini şöyle açıklıyorlar: ‘Tevbe suresinde savaştan bahis edilmektedir. Surede Mekke müşriklerine savaş ilam var. Savaşta, vurma, kırma, yaralama, öldürme ve kan dökme vardır bu da Besmeledeki Rahman ve Rahim sıfatına uygun düşmemektedir. Hem rahmet… Read More »