Rus Parlamentosunda Besmele

By | 23 Aralık 2022

Lenin’in Stalin’in hüküm sürdüğü Rus Parlamentosunda Besmele çekiliyor. 3 şubat 1993 tarihinde Moskova’da, Parlamento binasında, Müslüman bir millet vekili ile, Dr. Süleyman Doğan ile birlikte sohbet etmiştik. Kendisiyle sohbet ettiğimiz Dağıstan millet vekili Murat Zarguishiv’e: Mecliste konuşuyor musun? Diye sordum. ‘Evet, Rusya’da 20 milyon Müslümanın haklarını almak ve onları savunmak için zaman
zaman konuşuyorum.’ Dedi. Sonra kendisine ‘peki konuşmaya başlarken Besmele çekiyor musun?’ Diye sordum, ‘elbette,
her Müslüman gibi bir işe başlarken Besmele çekiyorum, mesela geçenlerde, Devlet başkanı Boris Yeltsin’nin de hazır bulunduğu mecliste 1150 kişilik mecliste üç saatlik bir konuşma yapmıştım, o konuşmama Besmele ile başlamıştım.’ Dedi. 5. Deniz ulaşımı işletmeciliğinde idareci olarak çalışan bir dostumdan dinlemiştim. 1977’de T.C Deniz ulaşımı işletmeciliği adına bir heyet, Libya’ya giderek deniz taşımacılığı konusunda bir anlaşmaya varırlar. Hazırlanan Anlaşma metni imzaya açılı yor. Heyetimiz, önüne gelen metni imza etmezler, çünkü metnin başında Besmele vardır. Heyetimiz gerekçe olarak şunları söyler: ‘Biz laik bir ülkeyiz, din içerildi bir sözleşmeye imza atamayız.’ diyerek sözleşmeyi imza etmezler.

Category: Besmelenin Sırları

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.