Tag Archives: dua

Duanın Faziletine Dair Hadisi Şerifler

Resulü Ekrem (s.a.v.) Efendimiz buyurdular: “Sizden birisi duada bulunduğu vakit evvela Rabbına hamdü sena, Resulüne salat ü selam getirdikten sonra dilediği kadar dua etsin.” “Dua, Muhammed’e ve onun ehl-i beytine salat ü selam getirmedikçe Hakk teala’ya ulaşmaz.” “Dua ibadettir.” “Dua ibadetin özüdür.” “Cenabı Ecelli Ala’ya duadan daha sevgili bir şey yoktur.” “Zat-ı Ecelli Ala’sına duada… Read More »

Rasulüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Kabrinin Ziyareti ve Huzurunda Yapılacak Dualar

Bil ki, hac eden herkesin, yolu düşsün veya düşmesin, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellemi ziyaret etmesi gerekir. Çünkü, Onun ziyareti taatlerin en mühimlerinden, işlerin en kazançlılarından ve isteklerin en faziletlilerindendir. İnsan, bu ziyarete yönelip Medine yolunu tuttuğu zaman yolda Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem’e çok salât getirmeli ve Medi- ne’nin ağaçlarına, Harem’ine ve tanındığı diğer… Read More »

Duâ, Allah’la İnsan Arasında Bir İletişimdir

Duâ insanla Allah arasında bir haberleşme, bir iletişim, bir ilişkidir. Bu iletişimin yönü insandan Allah’a doğru işlemektedir. Normal olarak insan, doğrudan doğruya Allah’la ilişki kurma, O’na hitap etme vasıtasına sahip değildir. Normal kelime alışverişi olabilmesi için, iki taraf arasında varlıksal eşitlik bulunmalıdır. Bu, dilin temel ilkesidir. İşte bu ilkeyi bozacak bir durum ortaya çıktığında insan… Read More »

Dua Niçin Edilir?

Niçin dua etmemiz gerektiğini Rasûlullâh Muhammed Mustafa Aleyhisselâm şu başlıklar altında açıklamıştır: ”DUA MÜ’MİNİN SİLAHIDIR” “DUA İBADETİN ÖZÜDÜR.” “BANA DUA EDİN, İCABET EDEYİM.” “RABB-ÜL ÂLEMÎN OLAN ALLAH DİLEMEDİKÇE, SİZ DİLEYEMEZSİNİZ.” ”DUA MÜ’MİNİN SİLAHIDIR” diyor Rasûlullâh Muhammed Mustafa Aleyhisselâm… Ve gene, şöyle başka bir açıklama getiriyor “DUA” konusuna: “DUA İBADETİN ÖZÜDÜR.” Bu hadîs-î şerîfin hemen arkasından… Read More »

Hızır (a.s) İbrahim Temimi Hazretlerine Hediyesi Olan Dua

  Hızır (a.s) İbrahim Temimi Hazretlerine Hediyesi Olan Dua Hızır (a.s) İbrahim Temimi Hazretlerine; Sana hediyeler getirdim dedi. Nedir o hediyeler? diye sordu. Güneş doğmadan ve batmadan önce oku; Fatiha süresi (7 Defa) Okunuşu 1- Bismillahirrahmânirrahîm. 2- Elhamdü lillâhi rabbil’alemin 3- Errahmânir’rahim 4- Mâliki yevmiddin 5- İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în 6- İhdinessırâtel müstakîm 7-… Read More »

Beklenmedik Kapıları Açan Ayet-i Kerim “40 Gün 40 Defa Okuyun”

Allah’ın bizlere lutfettiği tüm Ayetler Kur’an-ı Kerim’in tamamı bir mucizedir. İçlerinde öyle Ayetler vardır ki tekraren okuduğumuzda yaşamımıza etkilerini açık olarak görürüz. Araf Suresi 89. Ayeti Kerim’de bunlardan biridir. 40 gün boyunca günde 40 defa okuduğunuzda Yüce Allah’ın (c.c.) izni ile hayatınızda beklenmedik kapılar açılır. قَدِ افْتَرَيْنَا عَلَى اللّٰهِ كَذِباً اِنْ عُدْنَا ف۪ي مِلَّتِكُمْ بَعْدَ… Read More »