Aileler, Birbirlerinin Çocukları İle İlgilenmelidir

By | 20 Mart 2023

Madem zararlı dış etkiler, tehlikeli uyarıcılar çeşitlenmiş ve süratlenmiştir, öyleyse faydalı ve güzel kaynaklar da çeşitlendirilmelidir. Ailelerin
birbirlerinin çocukları ile ilgilenmesi farklı bir kaynak ve imkândır. Arkadaşlarınızın çocuklarını doğum günlerinde, başarılı veya başarısız oldukları durumlarda, hastalık süreçlerinde, özel gün ve gecelerde, bayramlarda arayıp onlara dost ve arkadaşça bir ilgi sunduğunuzda onları keyiflendirmiş, kuvvetlendirmiş olursunuz. Şüphesiz bir çocuğun en çok hoşlandığı ilgi kaynaklarının başında anne babasının arkadaşları gelir. Çocuk, ailesinin ilişkilerini gözler ve bu ilişkilere iştirak ederken insanların birbirlerini sevmesinin, birbirleri ile dayanışma içinde olmasının, karşılık beklemeksizin iyi ve fedakâr davramlmasının hayattaki önemli yerini hissetmelidir. Ailenin arkadaşlarının samimi, dürüst, eğlenceli ilgisi çocuğun ilişkilerdeki insaniliğin önemini kavramasına büyük ölçüde yardımcı olur. Yüksek ahlâk ve karakter ilkelerinin benimsenmesinde samimi, dürüst, arkadaşlık ve dostluk duyguları ile harekete geçmiş bir ilginin gücü büyüktür. Anne babalar dost ve arkadaş seçiminde dikkatli davranmalıdırlar. Aile dostlarının  aile üzerinde kendiliğinden bir etki yaptığı unutulmamalı, çocuklara kötü model teşkil edecek kişilerden uzak durulmalıdır.Anne babanın iyi arkadaşlar edinmesi, çocuğun da iyi arkadaşlar edinmesini teşvik eder.

Category: Ahlak Gelişimi

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.