Çocuğun Kendisi ile İlgili Olumlu Düşünceler Geliştirmesine Yardım Edilmelidir

By | 08 Ocak 2023

Çocuk kendi gücü ile ilgili ilk izlenimleri elde etmeye başladığında anne babanın o izlenime yaptığı katkı, çocuğun kendine güveni üzerinde
olumlu veya olumsuz etki yapar. Pek becerikli olmadığına dair düşünceler biriktirmeye başlayanbir çocuk, anne babasının kendisine sık sık beceriksiz olduğunu söylemesi yüzünden becerikli olmaya dair bütün ümit ve girişimini kaybeder. O, beceriksiz olduğuna herkesten çok inanmaya başlar. Anne babanın, çocuğun keııdisi hakkındaki izlenimine olumlu katkısı ile de tam aksine bir sonuç elde edilir. Çocuğun, keıı disi hakkındaki pek becerikli olmadıkına dair ilk izlenimi, oldukça becerikli olduğuna dair bir inanca dönüşebilir. Her şey ona nasıl davranacağınıza bağlıdır. Yanlış davranışlarınız çocuğun kendine duyduğu güven üzerinde bomba gibi infilâk eder ve onun çökmesine sebep olur. Çocuğunuza, nasıl olmasını istiyorsanız öyle davranın, olmasını istemediğiniz gibi değil.

Category: Ahlak Gelişimi

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.