Eşyalara Zarar Verme

By | 30 Aralık 2023

1. Çocuğun Gelişim Evrelerini Anlamak:

Çocuklar farklı yaş dönemlerinde farklı gelişim evrelerinden geçerler. Örneğin, bebekler genellikle dünyayı keşfetmek ve öğrenmek için ellerini kullanma eğilimindedir. Bu nedenle, bebek evdeki eşyalara zarar verme eğiliminde olabilir. Ebeveynler olarak çocuğunuzun yaşına uygun beklentiler geliştirmek önemlidir.

2. Güvenli Oyun ve Keşif Alanları Oluşturmak:

Çocuğunuza ev içinde belirli bir oyun ve keşif alanı tahsis ederek, bu alanı çocuğunuzun güvenli bir şekilde keşfetmesine izin vermek önemlidir. Bu sayede çocuğunuzun dikkatini çekecek nesnelere yönlendirirken diğer eşyaların zarar görmesini önleyebilirsiniz.

3. Eşyaları Güvence Altına Almak:

Evde çocukların ulaşabileceği ve zarar verebileceği eşyaları güvence altına almak çok önemlidir. Bu, keskin ve tehlikeli nesneleri çocuktan uzak tutmayı, kırılabilir eşyaları daha güvenli yerlere yerleştirmeyi ve elektrik prizlerini koruma kapakları ile kapatmayı içerir.

4. İyi Model Olmak:

Çocuklar genellikle ebeveynlerini taklit ederler. Eğer ebeveynler, eşyalara zarar verme konusunda dikkatli davranıyor ve saygılı bir şekilde eşyaları kullanıyorsa, çocuklar da bu davranışı öğrenme eğilimindedir.

5. Sabır ve İletişim:

Çocuğunuz eşyalara zarar verdiğinde sinirlenmek yerine sakin kalmak önemlidir. Bu durumda çocuğunuza neden bu davranışın doğru olmadığını anlatmak ve alternatif davranışları öğretmek daha etkili olabilir. İletişim yoluyla çocuğunuzun duygularını anlamak da önemlidir.

6. Ödüllendirme Sistemi Kurmak:

Çocuğunuz eşyalara zarar vermede başarılı olduğunda onu ödüllendirmek, istenmeyen davranışları azaltmada etkili olabilir. Ancak, ödüllerin aşırıya kaçmamasına ve doğru davranışların sadece ödül almak için değil, doğru bir davranış olduğu için yapılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Category: Pozitif Disiplin

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.