İzzet-i Nefsi Genç İçin Her Şeyin Üzerindedir

By | 02 Mart 2023

Izzet-i nefsini yıktığınız bir genci artık ayakta tutamazsınız.Genç, izzet-i nefsine dokunmaktan özenle kaçınarak başvuracağınız bütün koruma tedbirlerine az ya da çok olumlu cevaplar verecektir. Ona, karşılığı onun izzet-i nefsi olan hiçbir duygu ve düşünceyi kazandıramazsınız. Bir
genci tehlikelerden korumak, ona faydalı alışkanlıklar, doğru düşünceler kazandırmak istiyorsanız ona karşı bunlara uygun bir şekilde davranmalısınız. Genç bir insana karşı davranışlarınız, ona kazandırmak istediğiniz ahlâk anlayışına ve düzenine uygun olmalıdır. Onu etkileyecek olan bu uygunluktur. Gençlik dönemindeki çocuklarımızla iletişimde ne kadar anlayışlı, hoşgörülü, bilgili, sabırlı olmamız gerektiğini bir cümle ile anlatmak mecburiyetinde olsaydık herhalde bu cümle şu hadis-i şerif olurdu: “Gençlik, cinnetten bir parçadır.”

Category: Ahlak Gelişimi

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.