Rükn-i Yemâni’de Okunacak Dua

By | 23 Ekim 2014

dualar1Rükn-i Yemâni’de Okunacak Dua Arapçası : Allâhumme innî eüzü bike minel küfri vel fakri ve min azâbil kabri ve min fitnetil mahyâ vel-memâti ve eûzü bike minel hızyi fîd- dünyâ vel-âhireti.

Rükn-i Yemâni’de Okunacak Dua Türkçe Anlamı : “Ey Allah’ım, küfürden, fakirlikten, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitne-i fücurundan Sana sığınırım. Dünya ve ahrette rezil olmaktan yine Sana sığınırım.”

Rükn-i Yemâni: Kâbe’nin bir köşesinin ismidir. Hacılar onun yanından geçerken elleriyle ona işaret ederler ve  “Rabbena Atina fid dünyâ haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. ” duasını okurlar.

Rükn, Kâbe’nin dört duvarının köşe başlarındaki alametlerin isimleridir. Bu isimler onlara böylece verilmiş ve muhafaza edilmektedir. İnsanlar her Hac mevsiminde oraya gittiklerinde Kâbe’yi tavaf ederler ve tavaf esnasında bilhassa yukarıdaki duayı okurlar.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.