Sağ Ayak Yıkanırken Okunacak Dua

By | 18 Mart 2014

dualarSağ Ayak Yıkanırken Okunacak Dua Arapçası : Ailâhumme sebbit kademeyye alessirâti yevme tezillu fîhil- akdam.

Sağ Ayak Yıkanırken Okunacak Dua Türkçesi :  “Allah’ım, Sırat Köprüsü üzerinde ayakların kaydığı günde, ayaklarımı sabit kıl.”

Sırat Köprüsü bizim geçidimizdir. Bu köprü iman ve amele göre değişir. Bazıları için asfalt, bazıları için de kıldan ince kılıçtan keskindir. Bu köprü üzerinden geçmek her kul için kolay (müyesser) değildir. İnsan daima Allah’a sığınmalı ve o Sırat’tan geçmek üzere Mevla’ya sığınmalıdır.

Ayaklarımızın Sırat Köprüsü’nden kayması mümkündür. Birçok Müslüman bu sıkıntılı yerden geçmek için Allah’a yalvarmışlardır, çünkü onun tarifi çok incedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde: “Sırat Köprüsü, kıldan ince kılıçtan keskindir.” buyurmuşlardır.

Bu kadar ağır bir geçit olan Sırat Köprüsü’nden kolaylıkla geçe- bilmek için, her abdest aldığımızda, sıra ayağımıza geldiğinde yukarıdaki duayı okumamız, bize oradan inşallah şimşek gibi geçmemizi sağlayacak ve yüzümüz ak olarak Yüce Mevla’mızın huzuruna eriştirecek- tir. İnsanın ölümünden sonra çok korkulu geçitleri vardır.

Nitekim Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde Ebu Zer Hazretleri’ne şöyle söylemiştir:

“Ey Ebu Zer, gemiyi sağlam yap, çünkü deniz derindir. Yükünü hafiflet, çünkü önün yokuştur. ”

Burada gemiden maksat iman, denizden maksat günah denizi demektir. Görülüyor ki, ölümden sonra önümüze çeşitli yokuşlar gelecek, geçitler çıkacak, birisi de Sırat Köprüsü’nden geçmek olacak, oradan kolay kolay herkes geçemeyecek, inşallah bu duaya devam etmek suretiyle geçmemiz mümkün olacaktır. Ancak bu dua abdest alma esnasında ve bilhassa ayaklar yıkandığı anda okunduğu zaman müessir olacak ve korktuğumuzdan emin, umduğumuza inşallah nail olacağız. Hüküm Allah’ındır, dilemek ve istemek kulundur. Kul vazifesini yaparsa, Mevla da onu mahrum bırakmaz.