Saygısızlık, Her Şeyi Kirletir

By | 26 Kasım 2022

iki insanın birbirlerine karşı saygısızca davranmaları çirkindir. Ama birbirlerine eş olmuş iki insanın birbirlerine saygısızlıkları hem çirkindir, hem de hüzün vericidir. Her şeyin çürümüş hali insanı hüzünlendirir. Ama bir zaman önce isteyerek bir araya gelmiş, birbirlerine eş olmuş iki insanın evliliklerinin çürümüş hali zannederim herkes için daha da hüzün vericidir. Evet, evlilikte saygısızlık bir çürümüşlüktür. “Yüksek kalitede” bir çocuk yetiştirmek isteyen eşler, tabii önce kendileri için sonra çocukları için birbirlerine saygılı olmayı asla terk etmemelidirler.
Çocuk; nezaketi, terbiyeyi, saygıyı önce kendi annesinde babasında görmeli, bunları önce onlardan öğrenmelidir. Bu, çocuk kendi ailesinde yaşamadığı faziletleri hiç öğrenemez anlamına gelmemektedir. Ama insanlığın etrafında birleştiği güzellikleri, faziletleri, insanca zenginlikleri önce kendi ailesinde görmüş olan bir çocuğun daha güçlü bir insan olarak yetişeceği muhakkaktır. Karşılıklı saygıya dikkat edilmediğinde tartışma
ve kavga potansiyeli büyür. Saygısızlık eşleri inciteceğinden küskünlük, içe kapanma, iletişimden kaçınma gibi tepkiler ortaya konulabilir ki, bu sonuncusu evlilik ve çocuk için ayrı bir tehlikedir. Saygısızlık; düştüğü yerde kalmayan, kendini büyüten, her şeyi kaplayıveren bir lekedir. Kısa zamanda sevgiyi yok edeceği bilinmelidir.

Category: Ahlak Gelişimi

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.