Selam Verme Hakkında

By | 03 Ocak 2023

İmran b. Husayn (radıyallahu anh) dedi ki: Bir adam gelip Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem fe ‘Es-Selâmu aleykum ’ dedi. Nebi, selamını aldı ve adam oturdu. Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) “On (hasene) ” dedi. Sonra, bir diğeri geldi ve “Es-Selâmu aleykum ve rahm etullah’ dedi. Nebi selamını aldı ve adam oturdu. Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘Yirmi (hasene)’ buyurdu. Sonra, bir başkası geldi ve ‘Es-Selâmu aleykum ve rahmetullah ve berekâtuh’ dedi. Nebi selamını aldı ve adam oturdu. Nebi ‘Otuz (hasene)’ buyurdu.”^Ebu Umame (radıyallahu anhfdan rivayet edildiğine
göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “İnsanların, Allah’a en değerli olanları selamı önce verenlerdir.Ali (radıyallahu anh)’dan rivayet edildiğine göre Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “(Bir topluluğa) uğrayan cemaatin, içlerinden birinin selam vermesi yeterlidir. Oturanlardan da birinin selam alması yeterlidir.”» 6Enes (radıyallahu anh) dedi kİ: “Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) oyun oynayan çocuklarla karşılaştı ve onlara selam verdi”Ebu Hureyre (radıyallahu anh) dedi ki: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Biriniz bir meclise girince selam versin ve oturmak isterse otursun. Kalktığı zaman da selam versin. Muhakkak ki ilk selam, sonuncusundan daha önemli değildir.”

Category: En Güzel Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.