Amca, Hala, Teyze ve Dayılar…

By | 11 Aralık 2022

Anne babanın kardeşleri ile diğer akrabalar, aile ortamının güvenini, ruhsal derinliğini ve neşesini arttıran büyük gönül kapasiteleridir.
Bunlar her şeyden önce belki anne babanın başaramayacağı kadar çocuklarla dost olmayı başarabilirler. Anne babanın anlatmakta, kabul’ ettirmekte zorlanabilecekleri hayat gerçekleri bir halanın, teyzenin dilinde en etkili anlatımına kavuşabilir. Amca, dayı çizgisi çocuğa hem
dostluk, hem öğretmenlik, hem terbiye sunar. Bu çizgi de tıpkı büyük anne ve büyük babalar gibi takdir etmeye daha yakın, tenkit etmeye da ha uzak bir yerde durur. Ancak bunlar çocuğun eğitimine katılmaya, onun potansiyelini harekete geçirmesi için yardımcı olmaya daha isteklidirler.
İler birinde anne babanın bir başka tadı bulunduğundan, çocuklar teyzeleri ve amcaları bir arada bulunmaktan hoşlanırlar. Arkadaşlık ve dostluk meydana getiren bu ortamda teyzeler ve amcalar gerekirse sırları da paylaşarak eğitici, yol gösterici olurlar. Halalar ve dayılar gibi.

Category: Ahlak Gelişimi

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.