Bayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbirler

By | 24 Ekim 2014

dualarBayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbirler Arapçası : Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Allâhu ekber ve lillâhil-hamd.

Bayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbirler Türkçe Anlamı : “Allah çok büyüktür, Allah çok büyüktür. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah ziyadesiyle büyüktür. Hamd ve sena Allah’a aittir.”

Gerek yukarıdaki dua ve gerekse buradaki dua, bayram günlerinde okunan dualardır. Her ikisi de Müslümanların gönüllerini şen kılmak ve ızdıraplarını yok etmek için okunurlar.

Bayram neşe manasına da gelir. Bu bakımdan sevincin mahsulü olan bu dualar, bayram günü sık sık okunmalıdır. Bilhassa tekbir getirmek ve bu tekbirleri bayram günlerinde farz namazların arkasından sık sık okumak, Peygamberimizin sünneti olarak kabul edilmiştir. Bazı imamlara göre bu tekbirleri bayram günlerinde farz namazların arkasından getirmek vacip kılınmıştır. Fetva da bunun üzerinedir.

İşte bayram günlerinde getirilecek tekbirler ve okunacak dualar yukarıdaki dualardır. Her müslümanın bu duaları okuması ve kavraması lazımdır.

Ayrıca bayram günlerinde öksüz ve yoksul kimseleri sevindir¬mek, çocuklara yiyecek ve giyecek almak, dinimizin ve Peygamberimiz’in emridir. Bu mübarek günlerde muhtaçları sevindirmeyenler acaba ne zaman sevindirebileceklerdir? Zaten bayramın manası da ancak bu sebeple anlaşılmış olur.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.