Bir İnşirah Öyküsü

By | 11 Haziran 2022

2011 yılında öğretmenlik yapıyordum. Bu süreçte bir öğrencimin velisi ziyaret için yanıma geldi. Esmanın yaşadığı psikolojik problemi anlattı.
Ertesi gün öğrencimi karşıma aldım “güzel çocuğum benimle dertleşmek ister misin” diye sordum. Önce “hocam ben iyiyim” dedi. “Tabii ki sen kötü olduğun için çağırmadım” dedim ve kendi hayatıma dair bir şeyler anlattım ben anlatınca oda anlatma ihtiyacı duydu ve başladı anlatmaya. “Hocam anne babamın arasındaki problemler var çok üzülüyorum. Annemin ağlamasına dayanamıyorum sırf onun ağlamasını görmemek için intihar etmeyi düşündüm, sonra benim ölümüm annemi daha çok üzer diye vazgeçtim, mutsuzum huzursuzum kendimi yalnız hissediyorum kimseye güvenim yok” dedi ve ağlamaya başladı. Bu güzel yavrunun acı çekmesi beni çok etkiledi. Bunun üzerine ona “kalk bir abdest al iyi gelecek” deyince itiraz etmeden hemen kalkıp abdest aldı yanıma geldi. “Şimdi elini göğsüne koy ve gösterdiğim sureyi oku” dedim. Sureyi açtım ve elini göğsüne koyarak besmele çekip okumaya başladı. İlk başladığı anda sesli bir şekilde ağlamaya başladı sonra sık sık nefes alıp verdi. Devam edeyim mi dedi tam sırası devam et dedim ve yeniden besmele çekerek okumaya başladı bu defa sakin sakin okumaya başladı 21 defa ya tamamladıktan sonra “şimdi anlat, üç süreç geçirdin bu üç süreçte neler hissettin” dedim. “Hocam birinci okumada yaptığım hatalar aklıma geldi ve ağladım sonra Rabbimin büyüklüğünü düşündüm onun büyüklüğü karşısında nefes alışverişim değişti son okuyuşumda ise Rabbim benimle ve beni seviyor düşüncesiyle sakinleştim şu an inanılmaz rahatım” dedi. “Bunun üzerine her gün bu işlemi yaparım, Allah razı olsun hocam” dedi ve dua etti. Aradan bir müddet geçtikten sonra toplantıya gelen annesi ısrarla beni görmek istediğini söyleyince ben de hızlıca yanma gittim. O gün teyzenin bana sarılmasını hiç unutamıyorum.
“Hocam kızım çok iyi, eski öfkesi asi ve problemli halleri gitti etrafındakilere yardım etmeye başladı” deyince “şükürler olsun Rabbim sen ne büyüksün” dedim bizler vesileyiz aslında onun düzelmesi yaptığı duanın karşılığı oldu. Dua ile her şey mümkün herkes kendi duasının karşılığını mutlaka görür.