Hz. Adem (a.s.) Duası

By | 04 Aralık 2013

duaHz. Adem (a.s.) Duası dünyada edilen ilk dua niteliğinde bir duadır. Cenneten kovulunca ettiği bu dua şudur. Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

Hz. Adem (a.s.) Duası Arapçası : رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Hz. Adem (a.s.) Duasının Okunuşu : “lRabbenâ  zalemnâ enfüsenâ ve il lem teğfir lenâ ve terhamnâ   le-nekÛnene mine’l -hâsirîn.”

Hz. Adem (a.s.) Duası Türkçe Meali :”Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz.” (Araf ,7/23)

Bu duayı Adem  ve eşi ,cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır.(A’raf,7/19-22;Bakara,2/35-36

“Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı,(Bu kelimelerle amel edip Rabb’ine tövbe etti ve affı için yalvardı.Allah’da) bunun üzerine tövbesini kabul etti.Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir,çok bağışlayandır.”(Bakara,2/37)

Yüce Allah,Adem (a.s) ve eşinin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve havva nın tövbe ve duası ,nesli için örnek olmuştur.

Adem (a.s.) cennetten çıkarılınca Rabbine şu şekilde duada bulundu:

Rabbena zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lenâ ve terhanınâ le nekûnenne minel hâsiriyn.

“Ey Rabbimiz! Yazık ettik, bizi bağışlamaz, bizi esirgemezsen herhalde maddi ve manevi en büyük zarara uğrayanlardan olacağız.”

Allah Teala onun duasını kabul etti ve şöyle buyurdu:

“Adem Rabbinden kelimeler belleyip aldı. Ona yalvardı. O da tevbesini kabul etti. ”

“Sonra Rabbi yine onu (Adem’i) seçti de tevbesini kabul etti, ona doğru yolu gösterdi. “