Kabe Tavaf Olunurken Okunacak Dua

By | 23 Ekim 2014

duaKabe Tavaf Olunurken Okunacak Dua Arapçası : Allâhumme inne hâzel-beyte beytüke vel-harame haramüke vel-emne emnüke. ٧^ hâzâ makâmül âizi bike minennâri fe harrim luhûmenâ ve beşerenâ alân-nâri.

Kabe Tavaf Olunurken Okunacak Dua Türkçe Anlamı : “Allah’ım, bu beyt Senin beytin, harem de Senin haremindir. Emniyet, Senin emniyetindir. Bu hayırlı yer, ateşten Sana sığınma yerindir, öyle ise etlerimizi de derilerimizi de Cehennem ateşine haram eyle.”

Beytullah tavaf olunurken okunacak bu birinci dua çok manidar bir duadır. Daha başka dualar da vardır. Fakat bunun baştan okunması çok faydalıdır.
Beytullah’ın etrafında dönerken yani tavaf ederken dua okumak, haccın kabulüne işarettir. Kuru kuruya tavaf etmek, yağsız ve bereketsizdir.
Nasıl bir insan yağsız peynir veya yoğurt yediği zaman bir şey anlamıyorsa, Kâbe’yi tavaf ederken hiç duasız tavaf etmesi de öyledir. Bu itibarla hacıların bu duaları okumaları faydalıdır.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.