Rızk İstemek için Okunacak Dua

By | 16 Ekim 2014

sifali-dualarRızk İstemek için Okunacak Dua Arapçası :  Ve terzuku men teşâu bi ğayri hisâb , Fenkalebû bi ni’metin minallâhi ve fadlin , Febteğu indellâhirrızka , Ve a’tednâ lehâ rız- kan kerîmen , innellâhe hüvel ğaniyyül hamîd

Rızk İstemek için Okunacak Dua Türkçe Anlamı :  “Sen kime dilersen ona sayısız rızk verirsin.” “Kendilerine hiçbir fenalık dokunmaksızın Allah’ın nimeti ve yardımı ile geri döndüler.”

“Allah’tan rızkınızı isteyin.”
“Hem biz ona çok şerefli bir rızk da hazırlamışızdır.” “Muhakkak Allah zengindir ve Hamit’tir (övgüye layıktır, şükrün karşılığını vericidir).”

Bu ayetler Mevla’nın lütuf ve kereminin sonsuzluğunu bildiriyor ve ilahi lütfünün sonsuz olduğunu açıklıyor. Rabbimizin bir sıfatı da “Razık”dır. Kendisi herkese rızk verendir. Bu ayetlerin okunması, rızkı verene şükretmek demektir. Çünkü rızık büyük bir lütuftur. Rızkını bulamayan ve durmadan arayanın hali perişandır. Rızkı ancak Allah verir, insan insana rızk veremez.

Hela! kazanç ve haram kazanan ismi rızıktır. Boğazdan aşağı geçirilen her lokma ve yemek rızıktır. Fakat Müslüman, helalini alıp haramını bırakmakla yükümlüdür.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.