Çirkin Ahlaktan Korunma Duası

By | 16 Ekim 2014

duaÇirkin Ahlaktan Korunma Duası Arapçası :  Allâhumme innî eüzü bike min münkerâtil ahlâki vel a’mâli vel ahvâi vel edvâi.

Çirkin Ahlaktan Korunma Duası Türkçe Anlamı :  “Allah’ım, çirkin huylar ve işlerden Sana sığınırım. Havai arzularımdan ve taşkınlıklarımdan Sana sığınırım.”

Ahlak denilen haslet, insanın benliğini meydan  koyan, ona kişilik veren bir duygudur, insanın üstünlüğü ahlak ile kaimdir. Cemiyetin düzenli yürümesi için güzel ahlaka ihtiyaç vardır.

Namık Kemal bir şiirinde şöyle demiştir:

“Ahlaklıdır kemal-i âdem,
Ahlaklıdır nizam-1 âlem.
Ahlaka nazar edilmeyince Semt-i edebe gidilmeyince Âlemde nice maarif ehli Tercih ediyor, uluma ehli.”
Fertlerin ve cemiyetlerin (bireylerin ve toplumların) ayakta durabilmek için sağlam ahlaka bağlanması lazımdır. Ahlaken çöken milletler perişan olmuşlardır.

Peygamberimiz: “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” buyurmuştur.
Cenabı-ı Hak, Peygamberimize en yüce ahlak rütbesini vermiştir. Onun ahlakı Kuran’dan ibarettir. Hayatında hiç öfkelendiği veya intikam hissi taşıdığı görülmemiştir. Acıması ve esirgemesi Kuran ile sabittir. Onun ahlak pınarından kana kana içmemiz ve Onun ahlakıyla ahlaklanmamız lazımdır.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.