Tövbenin Kabulü

By | 20 Aralık 2014

cropped-dua.jpgTövbenin Kabulü : Allah, kulunun tövbesini kabul edeceğini Kuran’da bildirmiştir. Yeter ki tövbenin şartlarına riayet edilmiş olsun.

Nur karanlığa, iyilik kötülüğe, tatlı acıya nasıl zıt ise, isyan ile itaat da öyle birbirlerine zıttırlar. Bir araya gelemezler. Din binasının üzerine günah kirleri perde perde yükselirse, insan kolay kolay kendisini gafletten ve o fenalıklardan kurtaramaz.

Evet dil “Tövbe ettim!” der. Fakat hakiki olarak bütün azalarını günahtan temiz kılmazsa, onun tövbe etmesinin hiçbir kıymeti olmaz. Mesela, çamaşır yıkayan bir insan çamaşırını iyi yıkamaz, güzel parlatmazsa, onun “Ben çamaşır yıkadım!” demesinin ne kıymeti vardır? İşte böyleleri bu insana benzer, böyle tövbe etmiş olmuyor; bu tövbeye Peygamberimiz “Yalancılar Tövbesi” diyor.

Cenabı Hak tövbe edenleri ve temiz olan kullarını çok sever:

“Herhalde Allah, hem çok tövbe edenleri sever, hem çok temizlenenleri sever.”

Bu ayet-i kerimeden anlaşıldığına göre Cenabı-ı Hak, tövbe eden kullarını sever.

Pişmanlık hisseden ve yaptığının farkına varan kul, Allah yanında kıymetli bir kuldur.
Küçük günahı hiçe sayan kimse de büyük bir gaflet içindedir. Çünkü küçük günaha devam etmekle, o günah büyük olur. Büyük günaha tövbe etmekle ise günah silinir gider.

Category: Dualar

About Ahmed Musab Adal

1978 Kastamonu doğumluyum. Üniversitede ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra internette birkaç özel projede yer aldım. Yaklaşık 4 yıldır blog yazarıyım. Alıntı ve uyarlama yazılarım yoğunluktadır.