Uyku Kaçınca Uyuyamayınca Okunacak Dua

By | 24 Ocak 2014

duaUyku Kaçınca Uyuyamayınca Okunacak Dua Hangisidir? Gece uyku tutmadığında ya da gece uykudan uyanınca ve bir daha uyuyamayınca hangi dua okunmalıdır?

Zeyd bin Sabit radıyallahu anh diyor ki: Uyuyamadığımı Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme şikayet ettim; o da şöyle dua etmemi söyledi: Allahümme ğaretinnucum ve hedeetil uyun veente hayyun kayyum late’hüzüke sinetün velanevm, ya hayyü ya kayyum ehdi leyli venim ayni Allah’ım, yıldızlar battı ve gözler uykuya daldı. Sen ise gerçek hayat sahibisin, ayaktasın. Seni uyuklama ve Uyku tutmaz. Ey gerçek hayat sahibi ve kainatı ayakta tutan Allah’ım, geceme huzur, gözüme Uyku ver. Zeyd bin Sabit radıyallahu anh diyor ki, ben bu duayı ettim, şikayetim kayboldu.

lbn Sünni, 754.

Muhammed bin Yahya bin Habban diyor ki: Halid bin Velid radıyallahu anhı Uyku tutmaz oldu. Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme şikayet etti; o da şöyle demesini buyurdu: Euzu bikelimatil lahit tammati min gadabihi, ve şerri ibadihi, vemin hemezatiş şeyatini ve en yahdurun Allah’ın gazabından, kullarının şerrinden ve şeytanların rahatsız etmelerinden ve bana sokulmalarından Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım. Sünni, 755.